• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/koksal.arslan.90

muhabbet kuşu cinsiyet nasıl anlaşılır

    Muhabbet kuşu alırken, muhabbet kuşunu yetiştirmek isteyen kişinin bilmek istediği en önemli konu aldığı kuşun gerçekten almak istediği cinste ( erkek veya dişi ) olup olmadığıdır.Muhebbet kuşlarında cinsiyet belirlemek için kullanılan temel ayrım gagalarının üzerinde bulunan etli kısmın rengidir.Muhabbet kuşlarının gagalarını üzerinde bulunan ve ( cere ) denilen bu etli kısmın rengine bakarak , muhabbet kuşunun erkek mi ? yoksa dişi mi ? olduğunu kolayca anlayabiliriz.Muhebbet kuşumuza baktığımızda eğer gagasının üzerinde burun deliklerinin olduğu etli kısım MAVİ ise muhabbet kuşu erkek , eğer bu etli kısım KAHVERENGİ  ise muhabbet kuşu dişidir. Aşağıdaki örneklerdeki gibi dişi bir kuşlar.
             Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli husus muhabbet kuşunun yaşıdır.Yavru muhabbet kuşlarında bu ayrım tam olarak yapılamamaktadır. Uzman kişiler 2-3 aydan önce muhabbet kuşunun fiziksel özellikleriine bakarak erkek mi yoksa dişi mi olduğunu anlayabilmektedir.Erkek veya dişi muhabbet kuşu almaya karar verdikten sonra yapılması gereken gaga üzerindeki renk oluşumu tamamlanmış kuşlardan seçim yapmaktır,aksi halde erkek diye aldığımız muhabbet kuşu biraz büyüyünce dişi çıkabilir veya tam tersi bir durum yaşayabiliriz.Alttaki örneklerdeki gibi erkek kuşlar.
 
            Muhabbet kuşları içersinde cinsiyeti belirlemede bir istisna vardır, bu istisna ALBİNO türü muhabbet kuşlarındadır. ( Albino muhabbet kuşları ; tüylerinde beyazdan başka hiç bir renk olmayan tamamı beyaz tüylerden oluşan ve göz renkleri kırmızı olan kuşlardır. ) ALBİNO türü muhabbet kuşlarının cinsiyetini belirleyecek gaga üstü oluşumu renk pigmentlerinin çok geç oluşmasından dolayı daha geç olmakta (1 seneye yakın ) ve ALBİNO muhabbet kuşlarında erkek ALBİNO kuşların gaga üzerlerinde cinsiyeti belirleyen renk PEMBE veye MAVİYE YAKIN SOLUK MAVİ vb olabilir.
            Muhabbet kuşu alacaksanız ve kuşların cinsiyetinin belirlenmesi hakkında tam bilginiz yoksa , tecrübeli birinden yardım almanızda fayda var.
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.74537.7763
Euro9.02059.0566
Hava Durumu
Saat


0506 420 12 42