• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/koksal.arslan.90

muhabbet kuşu yumurtası ve gelişimi

               Muhabbet kuşları senede yaklaşık altı defa kuluçkaya yatabilirler. Yaklaşık bir yaşında olgunluğa erişirler. Ömrü boyunca yaklaşık altı yıl yavru yapabilirler yumurta sayısı kuşun yapısına göre değişebilir bazen 2 bazende 8 yumurta yapabilirler yumurta dan yavru 18 günde çıkar ve 30 günde gelişimini tamamlar.
           Anne kuluçka süresi boyunca yuvadan sadece kaka yapmak için çıkar bu süre içerisinde erkek dişiyi besler. Yavrular tüylenmeye başlayınca babada yavruları beslemeye başlar.
Muhabbet kuşları  hislerini çabuk gösteren piskolojileri çabuk bozulan hayvanlardır özellikle kuluçka döneminde fazla rahatsız etmemek gerekir.
 Yavrular yumurtadan çıkmaya başlayınca çiftlerimize mama vermek gerekir mama yavrular için çok gerekli bir besin kaynağıdır.
         Muhabbet kuşları bazen eşleşmeden de yumurta yapabilirler yumurtaların dölsüz olduğunu anlayınca yumurtaları yuvadan dışarı atar.
Kuluçka süresi boyunca ortam sıcaklığı 18 -30 derece arasında olması gerekir kış aylarında ortamı ısıtan ısıtıcılar ortamın nemini kurutabilir bu nedenle ortamı nemlendirmek gerekir bu nedenle ortam sıcaklığını ve nemini sürekli kontrol altına almak gerekir.
Yavrular yumurtadan gün aşırı çıkmaya başlarlar bu yüzden ilk yavruyla son çıkan yavru arasında büyüme farkı normaldir. Yavrular yuvadan 30 gülük olmaya başlayınca çıkmaya başlarlar bu andan itibaren kafesin tabanına her gün temiz yem dökmek gerekir yavru ebebeyinleriyle buradan yem yemeyi öğrenecektir bu zaman zarfında çok dikkatli olmak gerekir anne veya baba eşini kıskanıp yavruyu dövebilir eğer böyle bir durumla karşılaşırsak hemen yavruyu başka bir kafese almakta yarar vardır eğer başka yavrular varsa onlarla beraber bakımını yapmak gerekir.Bu andan itibaren yavru bağımsızlığını kazanmış olur.
         

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.74537.7763
Euro9.02059.0566
Hava Durumu
Saat


0506 420 12 42